Każde pomieszczenie, w którym przebywają ludzie powinno być wyposażone w sprawny system wentylacyjny. Umożliwia to utrzymywanie odpowiedniej jakości powietrza, które się w nim znajduje, co ma niezwykle duże znaczenie dla zdrowia i komfortu osób, które się w nim znajdują.
Wentylacja opiera się na wymianie powietrza z otoczeniem. Zanieczyszczone powietrze z wnętrza pomieszczenia jest wydalane na zewnątrz, a w jego miejsce jest wdmuchiwane czyste powietrze z zewnątrz.
Zasada działania wentylacji jest więc dość prosta. Musimy jednak mieć na uwadze, że powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia ma inną temperaturę niż to na zewnątrz. Oznacza to, że każda wymiana powietrza związana z wentylacją prowadziłaby do obniżania temperatury w budynku, co jest nieracjonalne i nieekonomiczne.
W związku z tym w większości współczesnych instalacji wentylacyjnych instaluje się wymienniki ciepła, czyli rekuperatory. To urządzenia, których działanie pozwala na wyeliminowanie strat ciepła.
Rekuperatory odbierają ciepło od powietrza wydalanego na zewnątrz pomieszczenia. Pozyskana w ten sposób energia cieplna jest następnie wykorzystywana do ogrzewania powietrza pobieranego z zewnątrz. W efekcie powietrze może być wymieniane bez strat ciepła.
Korzyści z zainstalowania rekuperatorów w systemach wentylacyjnych są dość łatwe do przewidzenia. Przede wszystkim pozwala to na zminimalizowanie ilości energii niezbędnej do utrzymania temperatury w pomieszczeniu na stałym poziomie, co ogranicza koszty ogrzewania.
Instalacje wentylacyjne z rekuperatorami pozwalają też na ograniczenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To ważne, szczególnie w przypadku pomieszczeń gospodarczych, takich jak pralnia, czy suszarnia, w których z reguły panuje duża wilgoć.